Bylinná léčba - ájurvédický přístup
Základem více jak pět tisíc let starého ájurvédského systému péče o zdraví je použítí bylin a léčivých části keřů jako jsou kůra a kořeny, někdy i plody. S jejich pomocí je možné dlouhodobě ovlivnit psychické a fyzické zdraví člověka.
Ájurvéda má pro práci s bylinami jasně dané postupy. S výběrem k léčbě konkrétních nemocí nebo zdravotních problémů by vám měl v ideálním případě poradit školený ájurvédský terapeut nebo lékař.
Vědě o bylinách se říká dravyaguna a je mnoho starých spisů, které se touto tématikou zabývají.
Dóši
Ájurvéda určuje typ člověka pomocí takzvaných tří dóš, dalo by se říct energií, které proudí v lidském těle. Nazývají se kapha, pitta a váta. Každý jedinec má všechny tři tyto dóši, neboť každá z těchto dóš zajišťuje v těle různé procesy. Velmi individuální je poměr dóš v těle každého z nás.
Tento poměr se zjišťuje především pomocí speciální ájurvédské pulsové diagnostiky a také pomocí diagnostiky jazyka, nehtů atd. První varianta stavu dóš je tzv. prakrtí - stav, v němž se dóši nacházely při našem narození. Pak je druhá varianta, stav zvaný vikrtí - říkejme mu aktuální, vypovídá totiž o stavu těla a dóš "právě teď". A právě podle druhého jmenovaného se v ájurvédě doporučují byliny. Pokud je třeba snížit, zvýšit či stabilizovat některou z dóš a tím zlepšit zdraví, doporučí se bylina nebo několik bylin, které jsou pro individuálního člověka nejvhodnější.
Zde si můžete zkusit vyplnit test, který vám orientačně určí váš typ.
Ájurvéda - Dóša test (ayurveda.cz)
Užívání bylin
Původní ájurvéda dělí byliny do několika skupin podle účinku. Jsou například byliny, kterým se říká raktašodhana karma - ty čistí krev a zbavují ji škodlivin. Jiná skupina jsou byliny proti nadýmání - váta-anuloman karma. Z bylin jednotlivých skupin se pak v původním ájurvédském léčení připravovaly a dodnes připravují různé léky.
Rozeznáváme pět základních metod přípravy: čerstvá šťáva - svarasa, bylinné pasty - kalka, a pasty, ty se míchají s nosičem, jako je třeba med, olej nebo ghí, a používají se vnitřně i pro výrobu obkladů apod. Nejznámější ájurvédickou pastou, která je imunitním boostrem je chyawanprash.
Chyawanprash tísíciletími prověřený (dotekyorientu.cz)
Dalším způsobem přípravy je odvar - kvátha, byliny se takto podle jasně daných postupů zpracovávají na výslednou "pitnou kúru". Posledními dvěma způsoby jsou horký nálev phanta a studený nálev hima. Existuje mnoho dalších způsobů úpravy, ale v dnešní době jsou pro nás samozřejmě nejpraktičtější byliny v kapslích v dobré kvalitě od prověřené značky.
Pět ájurvédských bylin, které se proslavily i u nás
I k nám se už dostalo mnoho ájurvédských bylin, většinou ve formě kapslí nebo čajů. I když je pro nás Indie, kolébka ájurvédy, vzdálená, tyto byliny mají prokazatelně dobré účinky. Byla by škoda je nevyzkoušet. Výčet bylin je velký, jejich účinky jsou rozsáhlé a zkoumala je a stále zkoumá i naše, západní věda.
Mezi pětici nejoblíbenějších patří určitě Brahmi a Gotu kola.
Obě byliny mají podobné účinky na centrální nervovou soustavu a bohužel jsou u nás často - ne zrovna šťastně - zaměňovány. Při jejich výběru je proto nutné se řídit jejich latinskými názvy: Brahmi - Baccopamonniera a Gotu Kola - Centellaasiatica - u obou bylin byl prokázán zklidňující účinek na nervovou soustavu, pomoc při odbourání stresu, zlepšení při nespavosti a další zajímavé výsledky. Důležité ale je, že Brahmi "vede" u jedinců s vysokou dóšou váta zatímco Gotu Kola pracuje s jedinci s vysokou pittou. Kromě nervového systému totiž pozitivně ovlivňuje i kvalitu kůže, zejména u zánětlivých stavů, podílí se na snížení zánětu kloubů a dalších obtížích, pro zvýšenou pittu typických.
O Ashwaghandě, další antistresové bylině jsme už psali v jednom z předchozích článků.
O Ašvagandě (dotekyorientu.cz)
Další oblíbenou bylinou je u nás už zdomácnělá Kurkuma dlouhá - Curcumalonga, kromě toho, že je kurkuma už tradičně užívána v kuchyni, u ní byly prokázány antibiotické účinky, zlepšení u zažívacích problémů, ale také dobrá účinnost při léčení kloubních obtíží, jako je například artritida.
Další ájurvédskou bylinou, která u nás zdomácněla, je Šatavari - Asparagusracemosus. Hlavní účinky této bylinky jsou hormonálního a gynekologického rázu. Užívá se jako tonikum pro dělohu, pomáhá při nepravidelnostech menstruace a zmírňuje také příznaky menopauzy.
Poslední z pětice u nás známých ájurvédských bylin je určitě Triphala - v tomto případě se ale nejedná o jednu bylinku, ale kombinaci tří bylin s velmi rozsáhlým spektrem účinků - Amalaki - Emblicaofficinalis, Haritaki - Terminaliachebula a Bibhitaki - TerminaliaBelerica. Hlavní u nás známý přínos této bylinné čúrny je určitě na trávení, poradit si umí se zácpou, plynatostí a dalšími nerovnováhami trávicího traktu.
Triphala – pro kompletní očistu těla (dotekyorientu.cz)